DE | EN | SK | PL

Cihly vyrábíme

od roku 1885

 

Výroba cihel má u nás v Kadani úctyhodnou tradici

Už ve středověku se zde před Hrnčířskou brankou nacházelo tzv. Hliniště, odkud surovinu dobývali hrnčíři. První zprávy o systematické těžbě kaolinu jsou z roku 1780.  V roce 1885 podnikatel Friedrich Döll založil Kadaňské kaolinové závody. Po rozpadu Rakouska-Uherska vznikl podnik Petzold-DöllWerkeKaaden (1922). Rodina Döllových přišla o svůj majetek roku 1945, kdy jim byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů.

 

kkzPoválečná historie závodu byla spletitá, což je pro období "budování socialismu" typické. Kadaňská továrna byla roku 1946 nejprve začleněna do Severočeských závodů kaolinových a hlinných Podbořany, zanedlouho se ovšem stala součástí národního podniku Rakovnické keramické závody. Další transformací (1950) vznikly samostatné Kadaňské keramické závody (KKZ).

 

Od roku 1961 patřil kadaňský podnik pod Podbořanské keramické závody, následně došlo k jeho připojení k Severočeským keramickým závodům Most (název Keramost). Roku 1994 byl podnik transformován na akciovou společnost Keramost. V roce 2005 cihelnu získala společnost Reframo, která se následně stala součástí společnosti Brispol. 

 

V roce 2022 jsme se rozhodli, že se chceme jmenovat Cihelna Kadaň. Věci totiž mají být jednoduché. Naše cihelna je v Kadani, máme to tady rádi a jsme na svůj kadaňský původ hrdí. 

 

Cihly a dlažbu u nás vyrábíme poctivě a tradičním způsobem, který nelze uspěchat. Díky tomu víme, že vydrží mnoho let. Pokud chcete vybudovat něco, co bude dobře sloužit několika generacím, jste na správné adrese.

 

 

DG